Temiz Su Tesisatı Nasıl Döşenir?

Temiz su tesisatı evlere, mekanlara temiz suyun girişini sağlayan su tesisatıdır. Temiz su tesisatını döşemeye başlamadan önce mutlaka kaç m2 kaç metre boru ve parça gider bunun analizinin yapılması gerekmektedir. Temiz su tesisatı projesinde ve ön araştırma oldukça önemlidir. Temiz su tesisatında banyo, el yıkama, kombi ve diğer su girişi olan tüm armatürlerde bunların kullanımını sağlayacak bir sistemi gözden geçirmeniz gerekmektedir.

  • Önce camların ve pimapenlerin altına gelen kısımlara petek koyulacağı için 40-60 cm mesafede ısınmak için kullanacağınız peteklerin kuruluş şeması hesaplanır. Ve petekler için kapama başlıkları ile 20 veya 32 cm temiz su borularından ağızlar bırakılır.
  • Mutfak için temiz su gelmesi için ana borudan aldığımız su girişini tezgah altına gelecek şekilde ayarlarız. 2 veya 3 adet iç dişli dirsek ile hem bataryalara hemde makineye ağız bırakılır ve su tesisatında mutfak işlemleri halledilir. Ancak atık su için de pimaşları bağlamayı unutmayınız.
  • En önemli kısımlardan biri de banyo ve tuvalet bağlantılarıdır. Lavabo için iki adet taharet musluğu iki adet bırakılacak ve sonra duş içinde bir batarya ağızları bırakılacak ve oraya duş telefonu gelecektir. En son olarak da çamaşır makinesi için de temiz su olacağından ona da bir ağız bırakılarak tesisatı devam edilir.

Temiz Su Tesisatı Eğimi Kaç Olmalıdır?

Temiz su tesisatlarında sayaç yönünde su boşaltılması sağlamak amacıyla yatay borulara %1 eğim verilmelidir. Açıktan döşenen borular mutlaka kelepçelenmelidir. Boru ekseninin duvardan açıklığı 3 inçe kadar 4 cm, 3 inç ve daha büyük borularda 5 – 6 cm olmalıdır. Bina dışında toprak altına döşenecek borularda donmaya karşı önlem almak için bölgesine göre 60 – 80 – 100 cm derinlikte gömülerek izolasyon yapılmalıdır. Ayıca ağır vasıta geçecek yerlerde gerekli önlem alınmalıdır. Kolektör yapımında kaynak kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması zorunlu ise yeniden galvanizlenme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Namlı Sıhhi Tesisat olarak sizler için tüm ön araştırmayı doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirip mekanlarınız için temiz su tesisatı çekilmesini sağlayabiliriz. Kayseri sıhhi tesisat ve su tesisatı konusunda kendini ispatlamış deneyimli ekibimize güvenerek kısa ve pratik bir şekilde sıhhi tesisat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Su tesisatı işleriniz için bizimle 7/24 iletişime geçebilir, en doğru bilgiyi uzmanlarımızdan alabilirsiniz.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
Temiz Su Tesisatı Nasıl Döşenir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?