Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir arıza mıdır, önceden fark edilip önlemi alınabilir mi, su kaçağı nasıl anlaşılır, su kaçağı belirtileri nelerdir gibi birçok su kaçağı tespiti konusunda merak edilenleri yanıtladık;

Su kaçağı kimselerin karşılaşmak istemeyeceği, zamanımızdan ve bütçemizden çalan bir gider sorunudur. Su kaçağı sadece kesemize değil evimize de zarar vererek, bizi hem maddi hem de manevi külfete sokmaktadır. Su kaçaklarının belirtileri bariz açıktır ve herkes bu problemleri görebilir. Ancak kimi durumlarda fark edilmeyebilir ve düzenli periyotlarda bakım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Öyle ki evinizdeki su kaçağını fark etmeyebilir ve alt komşunuza bilmeden zarar vererek zor duruma sokabilirsiniz. Öncelikli olarak herkesin bilmesi gereken su kaçağının belirtilerinin ne olduğu aşamasıdır.

Su tesisat boruları, vanaları zamanla zarar görebilir, istemediğimiz durumlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Tesisat sırasındaki yanlış işçiliğinde sebebiyet verebileceği gibi, oldukça uzun süreli kullanıma bağlı olarak meydana gelen deformasyon da olabilir. Su sızıntısı veya giderde normal farklı hızda bir akış fark ettiyseniz hemen profesyonel bir su kaçağı tespiti ekibine ulaşmanız gerekmektedir. Akustik dinleme cihazı ve termal kamerayla temiz suyun noktasal olarak tespiti yapılır. Giderlerdeki problemleri de yine kameralı cihazlarla tesisatın içerisine bakarak sorunun nereden kaynaklandığını anlamak mümkündür.

Su Kaçağının Belirtileri Nelerdir?

Normale nispeten uçuk bir su faturasıyla karşılaşmanız durumunda mutlaka bir yanlış olduğunu düşüneblir ve gerekli yerlere başvuruda bulnarak incelemelerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Eğer kullanılan suyun faturaya yansıtıldığı cevabını alırsanız hemen tahminlemelisini ki evinizde su kaçağıyla karşı karşıya kalmışsınızdır.

Önce su kaçağı belirtilerini değerlendirip ardından su kaçağıyla karşı karşıya kaldığınız durumlarda ne yapmanız gerektiğine değinelim:

 • Fayans derz boşluklarında sararma
 • Duvarlarda kabarma
 • Musluklar kapalı iken su saatinin dönmesi
 • Eve yüksek gelen fatura
 • Kombi ateşleme yaparak suyu ısıtması
 • Kombi su bar göstergesinin sürekli düşmesi

Su kaçağının birden fazla belirtisi mevcuttur. Aslında hemen herkes bu normal dışı durumlarla karşılaştığı zaman bir şeylerin ters gittiği sonucuna ulaşabilir. Musluk kapalıyken su vanasındaki artış devam ediyorsa su kaçağı olduğundan şüphelenmeniz gerekmektedir. Kabarık su faturası su kaçağı belirtisinin başında gelmektedir. Tavanda oluşan sararmalar üst katta kaçak probleminin belirtisidir. Duvarlarda kabarma oluyorsa ve bu kabarmalar 1 metreden aşağıda kalıyorsa, evinizde su kaçak arama çalışması yapılması gerekmektedir.

Isıtma tesisatında kaçak var ise kombi sürekli ateşleme yaparak suyu ısıtır. Ayrıca kombinin su barı sürekli düşüyorsa kalorifer tesisatında kaçak olduğunu işaret eder. Kombi kalorifer tesisatında su kaçağı tamiri teknolojik cihazlar ve kaçak onarım kimyasalları sayesinde kısa sürede tamir edilebilmektedir.

Gizli Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

 • Vanalar kapalı olduğu halde su saati dönüyorsa,
 • Duvar kaplamasında(sıvalarda) dökülme ve çatlamalar oluşuyorsa,
 • Konut içerisinde rutubet kokusu kendini gösteriyorsa,
 • Gelmesi gerekenin üstünde bir su faturasıyla karşılaşıyorsanız,
 • Parkelerde kabarma gözlemleniyorsa,
 • Kombinin su barında düşüş meydana geliyorsa,

Gizli su kaçağının tespiti de dikkatli kullanıcıların gözünden kaçmayacak kadar büyük problemlerden oluşur. Her ay düzenli olarak ödenen faturanın normalden oldukça uzak olarak faturalandırılması sizleri ilk şüphelendirecek adım olabilir. Evde rutubet kokusu; duvarların, parkelerin kabarması; boyaların, duvarların dökülmeye başlaması, tavanının sararması gibi durumlar kolaylıkla fark edilebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda mutlaka profesyonel bir sıhhi tesisat firmasına ulaşmalı ve en yakın tarih için randevu ayarlamalısınız.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Evlerdeki su kaçaklarını tespit etmek belirgin belirtilerden dolayı oldukça kolaydır. Su kaçağı belirtilerinin bulunması durumunda müdahale etmeden önce mutlaka sıhhi tesisat firmasıyla iletişim sağlamalı ve su kaçağının tespiti işlemlerin başlamalısınız.

Duvar boyalarının dökülmesi, duvarın veya tavanın sararması çoğu zaman atık su tesisatında bir kaçak olduğunun belirtisidir. Temiz su tesisat kaçağı belirtileri ise bahsettiğimiz sebeplerden herhangi birkaçını içermektedir. Namlı Sıhhi Tesisat olarak en hızlı ve etkin çözümler sunabilmek amacıyla sizlere Kayseri’de hizmet ediyoruz. Kullanmış olduğumuz ileri teknoloji ekipmanlarla su kaçağını tespit edip kaçağın tamiratı konusunda çalışmalarımızı başlatıyoruz. Su kaçağı belirtileri eğer sizlerin de evlerinde, mekanlarında mevcutsa hiç vakit kaybetmeden bizlere ulaşabilirsiniz. En hızlı çözümü sunabilmek adına yılların vermiş olduğu tecrübeyle anla başla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?