Sıngıl (Shingle) Nasıl Döşenir?

Şingil Nedir?

Şingil herkesin bildiği yumuşak dokuya sahip çatı kaplama malzemesidir. Petrol içerir ve çoğunlukla kırmızı veya yeşil renklerde piyasaya sunulur. Genel olarak bir tarafı oval şekilde imal edilir. Çatı yalıtımı için kullanılabilecek en başarılı yalıtım malzemesi olarak karşımza çıkar. Sağladığı işlevsel özelliğin yanında hoş ve estetik görünümüyle de kullanıcıların beğenisini toplar.

Şingil Özellikleri Nelerdir?

  • Üzerinde küçük mineral taşlar bulunur.
  • Esnektir, kırılma yapmaz.
  • Hafiftir, çatıya yük bindirmez.
  • Uygulaması kolay ve hızlıdır.
  • Estetiktir ve iyi bir su yalıtım aracıdır.
  • Çatlama yapmadığı için su geçirmez.
  • Bakım gerektirmez.
  • Çatı maliyetini düşürür.
  • Benzer çatı yalıtım uygulama ve malzemelerine göre ekonomiktir.

Şingil Nasıl Döşenir?

Şingil döşenecek çatı öncelikle hazır hale getirilmekle işe başlanır. Çatıya önce metal veya ahşaptan sağlam bir iskelet oluşturulur. Ahşap sıkıştırılmış ahşap paneller (OSB) vidalanır. İskeletin montajı, üzerine kaplanacak OSB’nin uç kısımları ve birleşim yerleri de vidalanabilecek şekilde oluşturulmalıdır.

OSB paneller 122×244 cm uzunluğundadır. OSB montajı da yapıldıktan sonra yalıtım için istenirse üzerine şıngıl altı örtüleri döşenebilir. Bu örtüler, pürmüzle yakılarak, çivilenerek veya çakılarak OSB üzerine monte edilebilir. Şıngıl altı örtüleri maliyetli bir yalıtım olduğundan bazı yapılarda tercih edilmezler.
OSB üzerine veya şıngıl altı örtüsü üzerine uç kısımdan başlanarak şıngıl döşenir. Uç kısımları biraz dışarda, boşluğa gelecek şekilde döşenebilir. Her şıngıl bir öncekinin üzerine binmelidir.
Şıngıl, şıngıl çivisi ile çakılarak veya izli yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenir. Şıngıl yapraklarının uç kısmının sabitlenmesi için de bitüm mastik kullanılabilir.

Şıngıllar (shingle), %30 veya daha çok eğimli ahşap çatılara galvanizli, geniş başlı özel çivilerle çakılarak tespit edilir.

Düşük eğimlerde veya düzgün yüzeyli beton çatılarda bitümlü membranlar ile birlikte izole edilerek uygulanır. İşçiliği kolay ve hızlıdır. İki ustayla bir günde 80 m2’ye kadar şıngıl çatı kaplamak mümkündür.

Şıngıl çeşitleriyle yapılan şıngıl çatı kaplamasında duvar dibi, mahya, eğik dere, gibi özel detaylar için çinko, sac gibi farklı malzemeler gerekli değildir. Bu çatılar soğuk çatı yapım kurallarına uygun şekilde havalandırılmalıdır.

Şıngıl (shingle) çatı tek bir malzeme ile bitirildiği için tamamında renk ve görünüş bütünlüğü sağlanır.Bardoline, yüksek kaliteli okside bitümden, örgüsüz cam elyaf donatılı olarak üretilen ve üzeri çeşitli renklerde granüle mineral (taneli sleyt) kaplanan, şingıl tipi bir çatı malzemesidir.


Şingıl, her tip yapıda, uygulanması kolay, su geçirmez, güvenli, uzun ömürlü, hafif ve estetik çatılar yaratmak için zengin olanaklar sunar. Şingil kiremitle kıyaslandığında bakım gerektirmemesi ve yalıtım özelliğine sahip olması dolayısıyla oldukça fazla tercih edilmektedir. Sizler de çatı yalıtımı planlıyorsanız tercihinizi şingil olarak yapabilirsiniz. Profesyonel olarak membran ve şingil uygulamaları yapan Namlı Yapı olarak çatı yalıtım ihtiyaçlarınızı en pratik ve doğru şekilde çözümleriz. Bizimle iletişime geçebilir aklınıza takılan soruların cevaplarını alabilirsiniz.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
Sıngıl (Shingle) Nasıl Döşenir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?