Parke Nasıl Döşenir?

Parke, uzun yıllardan beri ev dekorasyonu için tercih edilen zemin döşeme malzemelerinden biridir. Daha çok laminant veya lamine parke şeklinde kullanılsada aslında bu iki kavram birbirinden tamamen farklıdır. Lamine, yapıştırma anlamına gelmektedir. Lamine parke üç farklı katmandan oluşan doğal kaplama malzemesidir. Bu üç farklı katmanın zemin üzerine döşenmesiyle hem estetik bir görünüm yakalanır hem de ısı yaltımı sağlanmış olur.  

Lamine ve laminat parke arasındaki fark nedir?

Lamine parke, %100 doğal mazlemeden üretilir ve sadece dayanıklılığını arttıran iklimleme ve kurutma gibi işlemlerden geçerek son halini alır. Laminat parke ise sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilerek üretilir ve içeriğinde MDF olarak adlandırılan doğal olmayan bir malzeme kullanılır. Kısaca laminat parke preslenmiş talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır ve maliyeti oldukça düşüktür.

Parke Döşemek İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Şilte

 Laminant parkenin altına serilir. Şilte hem bir yalıtım malzemesidir hem de 3mm ‘den küçük zemindeki boşlukları kapatmaya yarayan bir malzemedir. Normal şilte ve mantar şilte gibi çeşitlerini görebilirsiniz.

Laminat Parke Yapıştırıcısı

Günümüz laminant parkelerinde kilitli sistem kullanıldığı için yapıtırıcıya pek gerek kalmıyor. Fakat kalorifer boruları vb yerlerin döşenmesi esnasında kilit sistemi bozulduğu için bu alandaki parçaları yapıştırıcı ile birleştirmek daha sağlıklı oluyor. Eğer kendiniz laminant parke döşemeye karar verdiyseniz yapıştırıcınız her durum için yanınızda olsun.

Testereler

En çok ihtiyacınız olacak aletlerden biri de testerelerdir. Eğer kendiniz yapmaya karar verdiyseniz bir el testeresi de işinizi görür ama çok emek ve zaman harcarsınız. Bu yüzden laminat parke döşeme ustaları işlerini hızlandırmak için dekupaj testerelerini, açılı testerelerini ve el testerelerini yanlarında getirirler.

Laminat Parke Vurma Takozu

Laminat parkeler döşenirken kilitlerin yerine oturması için vurma takozu kullanılır. Vurma takozu hem laminata zarar vermez hem de kilitlerin yerine tam oturmasını sağlar.

Laminat Parke Çektirme Demiri

Çektirme demirleri de laminat parkelerin kilitlerinin tam oturması için kulllanılır. Çektirme demirleri en sona gelen laminatın bir öncekine tam oturması için kullanılan bir alettir.

Laminat parke döşemesinde elbette sadece yukarıdaki alet ve malzemeler kullanılmaz. Bunların yanında çekiç, kalem, vida gerektiren yerler için vidalama aleti vb kullanılır. Laminat parkenin döşeneceği alana göre kullanılan malzemeler de farklılık gösterebilir.

Parke Nasıl Döşenir?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki sanıldığı kadar kolay değildir. Bilgi ve tecrübesi bulnan herkes muntazam bir şekilde parke döşemesi gerçekleştirebilir ancak heves edilerek başlanan parke döşemesi maalesef hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu konuda el beceriniz, bilgi ve tecrübeniz yoksa mutlaka profesyonel bir ekip veya ustayla çalışmanız gerekmektedir. Bu konuda Kayseri’de iddialı olan Namlı Yapı olarak ihtiyaçlarınızı severek ve istediğiniz gibi karşılayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Parke döşenilecek alanın boyutlarının öğrenilmesi ve zevkinize uygun olarak seçeceğiniz parkeleri satın aldıktan sonra parke döşeme işlemine başlayabilirsiniz.

Genel olarak parke döşeme işlemini 4 aşamada tamamlayabilirsiniz.

1. Zemine Şilte Serilir

Parkeyi döşemeye başlamadan önce mutlaka döşemek istediğiniz alanı düz ve pürüzsüz bir şekilde hazırlamnız gerekir. Parkenin altına şilte sermekle başlanır. Döşeme işlemi sırasında çivilerin döşemeye tam alnlamıya girdiğini kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde düz olmayacak ve parke formu alt kısımdan kaynaklı zarar görecektir. Parkenin montajına geçmeden önce su geçirmez bir membran da serilirse parke ömrünü uzatacak sağlam bir adım atılmış olur.

2. Döşeme Altlığı Serilir

Parkenin ölçülerini, ihtiyaca uygun olacak şekilde döşeme altlığı ve parke metrekare cinsinden hesaplanır. Ardından parke altına bu döşeme altlığı serilir. Altlığın serilmesi için uygun ölçülerde kesilmiş olmalıdır. Kesilen bu döşeme altlıkları maskeleme bandıyla sabitlenir ve zemin parke döşeme işlemine hazır hale getirilir.

3. Parke Montajı Yapılır

Genel olarak tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra parke döşenmeye başlanır. İlk lamine parke panelini odanının enine göre monte edilmeye başlanabilir. Panelleri uc uca geçirerek monte etmeye devam edilmeli ve parkeleri güneşin odaya giriş açısına göre döşenmelidir. Bu şekilde ilk sıra tamamlanır. Ardından tüm oda aynı şekilde sıralı halde döşenmeye dvam edilir.  Serilen döşeme altlıkları sayesinde laminat parke panelleri döşeme kenar çıtasına gerek kalmadan mükemmel bir biçimde yerinde tutunur. Eğer başka bir odaya geçerek döşemeye devam etmek eşik çıtası olarak süpürgelik kullanmalısınız.

4. Parkeler Yerlerine Oturtulur

Laminat parkelerde tırnak ve yuva birbirine oldukça sıkı ve sağlam oturur, bağlantıların sağlıklı olması için vurma kaması kullanmayı unutmamalısınız. Çünkü parkeye çekiç ile direkt vurmanız halinde, muhtemelen parkeyi kıracak ve bir sonraki parçayı yerleştirmeyi de imkansız hale getireceksiniz. Eski bir tahta parçasından vurma kamasını kendiniz de yapabilirsiniz, ancak parke döşemek için özel olarak tasarlanmış bir seti uygun fiyata herhangi bir yapı marketten tedarik edebilirsiniz.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
Parke Nasıl Döşenir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?