Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

İki saplı banyo ve mutfak muslukları, genellikle, kartuş benzeri bir uç gövdesinin altındaki musluğa uyan bir neopren valf yuvası ve yayı içeren gövde tarzı musluklardır. Bu, gövde musluğuna çok benzeyen ancak valf yuvaları ve yayları olmayan gerçek kartuş tarzı bir musluktan farklıdır.

Gövde tipi bir musluk, bir neopron valf yuvası ve yayı, valf gövdesindeki su giriş portuna oturur. Valf yuvası ve yayın üzerinde, gövde bir kaput somunu ile gövdeye tutulur; sap daha sonra gövdenin üstüne oturur.

Tamir İçin Gerekli Olan Ekipmanlar

Bu tip musluklardaki sızıntılar genellikle yeni bir neopren valf yuvası ve yayı ile giderilebilir. Bununla birlikte, musluğu açarken tutamaç sertse, musluk açıldığında tutamaç çevresinde bir sızıntı varsa veya yuvayı ve yayı değiştirmek sızıntıyı durdurmuyorsa, tüm gövdeyi de değiştirmeniz gerekebilir.

Ekipman / Araçlar

  • Dil ve oluk pense veya ayarlanabilir anahtar
  • Tornavida veya Alyan anahtarı
  • Yeni lastik yuva ve yay (her tutamak için bir set)
  • Tesisatçı yağı
  • Yedek gövde (gerektiği gibi)

Bozuk Musluk Tamiri İçin Yapmanız Gerekenler

1. Hangi Tarafın Sızdırdığını Belirleyin

Musluktan damlayan suyun altına elinizi koyun. Su sıcaksa, sızıntı büyük olasılıkla musluğun sıcak tarafındadır. Su soğuksa, sızıntı büyük olasılıkla soğuk taraftadır. Bu, önce hangi tarafın daha iyi düzeltileceğini söyler, ancak her durumda her iki tarafın da sızdırıyor olması mümkündür. Hangi valf daha çabuk aşınırsa, birçok kişi aynı anda her iki valfi de değiştirmeyi tercih eder.

2. Suyu Kapatın

Çalışacağınız musluğun (sıcak veya soğuk) yanındaki kapatma vanasını bulmak için lavabonun altına bakın. Valf, futbol şeklinde küçük bir tutamağa veya bir kol veya topuza sahip olabilir. Kolu durana kadar saat yönünde çevirin. Suyun kapalı olduğundan emin olmak için uygun şekilde sıcak veya soğuk musluğu açın.

Lavabonun altında kapatma vanası yoksa,  evin ana kapatma vanasından tüm eve giden suyu kapatın, ardından besleme hatlarındaki basıncı boşaltmak için musluğun her iki tarafını açın.

3. Musluk Sapını Çıkarın

Sapın üstündeki vidayı çıkarmak için bir tornavida veya sapın yanındaki tespit vidasını çıkarmak için bir Alyen anahtarı kullanarak musluk kolunu gevşetin. Musluk gövdesinden çıkarmak için kolu yukarı kaldırın.

Not: Sap vidasına erişmek için sapın üst kısmından dekoratif bir kapağı çıkarmanız gerekebilir.

4. Kaput Somununu Çıkarın

Musluk gövdesini sabitleyen kaput somununu, dil ve yivli pense veya ayarlanabilir bir anahtar kullanarak somunu saat yönünün tersine çevirerek gevşetin. Somunu tamamen sökün ve gövdeden çıkarın.

5. Kökü Çıkarın

Çıkarmadan önce gövdenin konumuna dikkat edin. Musluğun düzgün çalışması için tam olarak aynı konumda yeniden takmanız gerekir. Gövdelerde, gövdeyi hizalamanıza yardımcı olmak için gövde muhafazasındaki çentiklere uyan bir veya daha fazla tırnak bulunur, ancak yine de gövdeyi geriye doğru alabilirsiniz. İstenirse, referans için gövdenin bir fotoğrafını çekin.

Gövdeyi yukarı doğru çekerek yuvasından çıkarın. Gerekirse, sadece milin üst kısmındaki mili kavrayarak pense kullanın.


6. Valf Yuvasını ve Yayı Çıkarın

Gövde muhafazasının içine bakın ve musluk muhafazasının altındaki bir delikte oturan neopren valf yuvasını bulun. Valf yuvası, üstünde bir delik bulunan küçük, siyah, lastik bir kapaktır. Koltuğun içinde ve altında oturan küçük bir metal yaydır. Koltuğun deliğine küçük bir tornavida veya alyan anahtarı sokarak ve her iki parçayı birlikte çekerek yatağı ve yayı çıkarın.

Valf yatağının içindeki yayın yönünü not edin. Yay, alt kısımda, koltuğa oturduğu üst kısımdan biraz daha büyük olmalıdır. Yeni yayı ve koltuğu aynı yönde takmalısınız.

7.Yeni Bir Koltuk ve Yay takın

Yeni yatağı ve yayı, orijinal yuva ve yay ile aynı konumda bir tornavida veya Alyan anahtarının ucuna takın. Yayı yönlendirmek için tornavidayı veya anahtarı kullanın ve gövde muhafazasındaki deliğe oturtun. Deliğe sonuna kadar sığmalıdırlar. Tornavidayı veya anahtarı çıkarın ve valf yuvasının doğru yerleştirildiğini doğrulayın.


8. Stemi Yeniden Takın

Valf gövdesinin tabanındaki O-ringe az miktarda tesisatçı gresi sürün. İstenirse, O-ring’i (bazen gövde ve yay kitlerinde bulunur) veya tüm gövdeyi de değiştirebilirsiniz. Gövde üzerindeki tırnakları gövdedeki yuvalarla hizalayarak gövdeyi yuvasına yerleştirin. Sapı durana kadar tamamen aşağı itin.

Kaput somununu tekrar takın ve pense veya ayarlanabilir bir anahtarla dikkatlice sıkın. Somunu aşırı sıkmayın, bu da gövde muhafazasına zarar verebilir.

9. Sızıntıyı Kontrol Edin ve Sapı Yeniden Takın

Kapatma vanasını (lavabonun altında) saat yönünün tersine sonuna kadar açarak su kaynağını tekrar açın. Musluk gövdesi çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı varsa, kapak somununu sızıntı durana kadar sıkın; tekrar, fazla sıkmamaya dikkat edin. Kolu mile takın ve vida veya tespit vidası ile sabitleyin.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?