FAYANS Nasıl Döşenir?

Fayans Nasıl Döşenir?

Fayans, seramik evlerde, mekanlarda sıklıkla estetik ve işlevsel amaçlı tercih edilir. Özellikle, ıslak ve sıklıkla nemlenen yerlerde, duvarlarda, banyo ve tuvaletlerde tercih edilir. Kolay temizlik sunması, estetik bir görünüm vermesi sebebiyle mekanların gözde parçalarından birdir. Peki bu zamana kadar fayansların nasıl döşendiğini hiç merak ettiniz mi? Kendi mekanınız için fayans döşemek istiyorsanız sizlere nasıl döşemeniz gerektiği hakkında bir rehber oluşturduk.

Fayans Döşemek için Gerekli Malzemeler

  • Zemini teraziye getirmek için: Mala
  • Fayans kesme aleti
  • Harcı sürmek için: Harç spatulası ve harç tarağı
  • Derz uygulaması için: Plastik spatula veya sert kauçuk tabanlı derz malası (fayanslar çizilmesin diye metal kullanılmıyor)
  • Fayansları dengelemek için: Plastik tokmak
  • Derz boşluklarını ayarlamak için: Artı (+) şeklinde küçük plastik parçalar

1. Zemin Hazırlanır

Fayans döşenecek duvar veya yer titizlikle düzleştirilmiş olmalıdır. Fayansların düzgün görünebilmesi parçalar arasında yükseklik farkı olmaması için bu nokta oldukça kıymetlidir. Eğer fayans döşenecek alan düz değilse sıva yapılmalı ve kuruması beklenmelidir. Zeminin nemli veya ıslak olması sonucu fayanslar yüzeye yapışmayacak ve düşecektir.

 2. Uygun Fayanslar Ayarlanır

Fayansın döşeneceği alana uygun olarak fayanslar kesilir, seçilir en optimal şekilde ayarlanır. Birçok farklı boyutta fayans bulabileceğiniz için fayansların alana uygun ayarlanması oldukça titizlik isteyen bir adımdır.

3. Fayans Harcı Zemine Sürülür

Fayans yapıştırma harcı, fayans boyutlarına uygun olacak şekilde dişli tarak kullanılarak fayans döşenecek yüzeye sürülür. Harç zemine düzgün bir şekilde yayılır. Kaplanacak alana uygun köşeden başlanarak fayanslar yerleştirilmeye başlanır.

4. Harç Fayans Arkasına Sürülür

Zemini harç ile kapladıktan sonra her bir fayans karonun arkasında, yani zeminde kalan kısmına da harç sürün. Bu harcı da seramik malası ile yayarak kullanın. Yeterli harç miktarını uyguladığınızı düşünüyorsanız, sonraki adıma geçebilirsiniz.

5. Seramikler Yüzeye Oturtulur

Fayanslar, Düzgün yerleştirdiğiniz fayans karoyu ileri geri ve dairesel hareketlerle iyice bastırmalısınız. Bu bastırma işlemi hem zemindeki harç içerisindeki hava boşluklarını engelleyecek, hem de daha sağlam bir fayans uygulaması olmasını sağlayacak. Fayanslara baskı uygulamaktan korkmayın; ekstra bir paket fayans bu aşama için var. Fayansı iyice bastırdıktan ve yerinde güvenli bir şekilde durduğundan emin olduktan sonra, diğer fayansları da tek tek uygulayın. Her birinin arkasına da ince bir harç tabakası uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Fayansları uygularken, diğer bir fayansa geçmeden önce mutlaka iki seramik arası mesafeden emin olmalısınız. 

6. Derz Dolgusu Yapılır

Karolar arasında bıraktığınız boşlukları doldurmak için bir derz dolgusu kullanmalısınız. Derz dolgusu da bir harç gibi uygulanmaktadır. Bu dolgu malzemesini seramiklerin arasındaki boşluklara derz malası kullanarak uygulamalısınız. Seramik aralayıcılarla aralık bıraktığınız karoların hem birbirine daha iyi tutunması, hem de çok daha güzel görünmesi için bu işlem gerekli. Derz dolgusunu boşluk bölüme mala kullanarak iyice yedirin, çok hafifçe ve dairesel hareketlerle bastırın. Ardından tek tek bu işlemi tüm seramik boşlukları için yapın. Seramiğin üzerine derz dolgusu gelmesinden endişe etmeyin. 1 saat gibi bir süre vererek kurumasını bekleyin. 1 saat sonunda bir sünger ve su yardımıyla dolgunun arta kalan kısmını alın ve seramiklerinizi kibarca temizleyin.

7. Temizlik Yapılır

Ders dolgusunun ardından fayanslar üzerinde pis ve kirli bir görüntü oluşabilir. Bu görüntünün fayans yüzey temizleyiciler kullanılarak temizlenmesi gerekir. Fayans temizliği yaparken aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmamalı, tel gibi sert yüzey yapısını bozacak aletler kullanılmamalıdır.

Fayans döşeme incelikli ve zor bir iştir. Yapan kişinin mutlaka bilgi birimi ve tecrübesi olması gerekir. Eğer siz de profesyonel bir hizmet almak isterseniz Namlı Yapı Hizmetleri olarak severek fayans döşeme işleminizi gerçekleştirebiliriz.

Scroll to Top
Sohbet Aç
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Namlı Yapı Destek
👋 Merhaba,
FAYANS Nasıl Döşenir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?